පාර්ලිමේන්තුව ගැන බොරු ලියපු මාධ්‍යවේදීන් දෙදෙනෙකු ඇතුළු පිරිසකට පක්ෂ විපක්ෂ මන්ත්‍රීවරු තරවටු කරයි.!

පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරුන්ට අපහාස වන අයුරින් කරුණු පළ කිරීම සම්බන්ධයෙන් ප්‍රමුඛ පෙළේ සිංහල පුවත්පතකට සම්බන්ධ ජ්‍යෙෂ්ඨ මාධ්‍යවේදීන් දෙදෙනෙකුට ආචාර ධර්ම සහ වරප්‍රසාද පිළිබඳ කාරක සභාව විසින් තරවටු කර තිබේ.

පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරුන්ට කැළලක් වන අසත්‍ය ප්‍රවෘත්ති පළ කිරීම සම්බන්ධයෙන් ප්‍රමුඛ පෙළේ සිංහල දිනපතා පුවත්පතක පාර්ලිමේන්තු මාධ්‍යවේදීන් දෙදෙනෙකු කාරක සභාව හමුවට කැඳවූ බව පාර්ලිමේන්තු සන්නිවේදන දෙපාර්තමේන්තුව පවසයි.

2022 මාර්තු 09 වැනි දින එම පුවත්පතේ “ආපනශාලාවේ දියර කිරි හිඟය නිසා පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරුන් පාර්ලිමේන්තුව තුළ මහත් කලබැගෑනියක් කරයි” යන මැයෙන් පළ වූ ප්‍රවෘත්තියක් සම්බන්ධයෙන් පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී ජයන්ත කැටගොඩ මහතා විසින් පැමිණිල්ලක් ගොනු කර තිබුණි.

මෙම අසත්‍ය ප්‍රවෘත්තිය හරහා සමස්ත පාර්ලිමේන්තුව සහ එහි මන්ත්‍රීවරුන් කෙරෙහි ජනතාව තුළ වෛරයක් නිර්මාණය වී ඇති බව පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී කැටගොඩ මහතා පැවසීය.

එම කමිටුව හමුවට කැදවූ ආහාරපාන සහ ගෘහ පාලන දෙපාර්තමේන්තුවේ අධ්‍යක්ෂවරයා ද කියා සිටියේ තමන් මේ සම්බන්ධයෙන් විමර්ශනය කළ බවත් එවැනි සිදුවීමක් වාර්තා වී නොමැති බවත්ය.

මේ අනුව අසත්‍ය තොරතුරු ප්‍රචාරය කිරීමෙන් සමස්ත පාර්ලිමේන්තුවේ ගෞරවයට හානි සිදුවී ඇති බව පෙනී යන බවත් ජ්‍යෙෂ්ඨ මාධ්‍යවේදීන් ලෙස මීට වඩා වගකීමෙන් වාර්තා කිරීමේ අවශ්‍යතාවක් පවතින බවත් කමිටු සභාපතිවරයා පෙන්වා දුන්නේය.

අධිකරණ ක්‍රියාමාර්ගයකට නොගොස් මෙම ප්‍රශ්නය විසඳා ගැනීමට දෙපාර්ශවයම එකඟ විය. ඒ අනුව මෙම අසත්‍ය තොරතුරු සති දෙකක් ඇතුළත අදාළ පුවත්පතේ පළ කර අසත්‍ය ප්‍රවෘත්තියට සමාන ප්‍රචාරයක් ලබා දීම සම්බන්ධයෙන් කනගාටුව පළ කරන ප්‍රකාශයක් සහ එහි පිටපතක් පාර්ලිමේන්තු මහ ලේකම්වරයා වෙත එවන ලෙස සතියකට එකඟ විය.

මින් ඉදිරියට පාර්ලිමේන්තුව හෝ මන්ත්‍රීවරුන් සම්බන්ධයෙන් මෙවැනි අපහාසාත්මක අසත්‍ය ප්‍රකාශ පළ කිරීමෙන් වළකින බවට එකඟ වීමේ කොන්දේසි යටතේ මෙය සමථයකට පත් කරන බව කාරක සභා සභාපතිවරයා වැඩිදුරටත් පැවසීය. මේ පිළිබඳව අවධානය යොමු කරන ලෙස පුවත්පතේ ප්‍රධාන කර්තෘවරයාට ලිඛිතව දැනුම් දෙන ලෙස ද මූලාසනය දැනුම් දුන්නේය.

මේ අතර, ෆේස්බුක් හරහා පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරුන්ගේ වරප්‍රසාද කඩ කළ බව පිළිගත් පුද්ගලයෙකු ද ආචාර ධර්ම සහ වරප්‍රසාද පිළිබඳ කාරක සභාව හමුවේ කනගාටුව ප්‍රකාශ කර සමාව ඉල්ලා තිබෙනවා.

පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී ආර් සම්බන්ධන් මහතාට අපහාස වන අයුරින් ඔහුගේ වරප්‍රසාද කඩවන අයුරින් පළ කළ වීඩියෝවක් සම්බන්ධයෙන් පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී එම් ඒ සුමන්තිරන් මහතා විසින් කරන ලද පැමිණිල්ලකට අනුව අදාළ ෆේස්බුක් පිටුවට සම්බන්ධ යැයි කියන පුද්ගලයා කැඳවනු ලැබීය.

මෙම සිද්ධියට අදාළ විමර්ශනයක් අධිකරණ, බන්ධනාගාර කටයුතු සහ ආණ්ඩුක්‍රම ප්‍රතිසංස්කරණ අමාත්‍යාංශයේ සභාපතිවරයාගේ ප්‍රධානත්වයෙන් පාර්ලිමේන්තුවේ ආචාර ධර්ම සහ වරප්‍රසාද පිළිබඳ කාරක සභාවේදී පැවැත්විණි. (ආචාර්ය) විජයදාස රාජපක්ෂ.

එම මන්ත්‍රීවරයාගේ වරප්‍රසාද කඩකිරීමක් තමා විසින් සිදු කර ඇති බවට චෝදනා එල්ල වූ පුද්ගලයා පිළිගත් හෙයින් දෙපාර්ශවයේම එකඟතාවන්ට යටත්ව අදාළ කරුණ සමථයකට පත් කිරීමට තීරණය විය.

මේ අනුව එම පැමිණිල්ල සම්බන්ධයෙන් විමර්ශනය අවසන් කෙරුණේ අදාළ කරුණ සම්බන්ධයෙන් කනගාටුව පළ කරමින් සහ සමාව අයැදීමේ ප්‍රකාශයක් ප්‍රසිද්ධ පුවත්පතක මෙන්ම ෆේස්බුක් පිටුවේ පළ කිරීමේ කොන්දේසිය මතයි. මින් ඉදිරියට එවැනි ක්‍රියා සිදු නොකරන ලෙසට දැඩි අවවාද කිරීමෙන් පසුව කමිටුව ඔහුව නිදහස් කළේය.

පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරයෙකු සම්බන්ධයෙන් හෝ පොදුවේ පාර්ලිමේන්තුව සම්බන්ධයෙන් අපහාසාත්මක ප්‍රකාශයක් සිදු කළහොත් පාර්ලිමේන්තු බලතල සහ වරප්‍රසාද පනත යටතේ එසේ කරන චූදිතයින්ට දඩුවම් දීමට පාර්ලිමේන්තුවට සහ ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණයට බලය ඇති බව කාරක සභා සභාපතිවරයා පෙන්වා දුන්නේය.

පාර්ලිමේන්තුවේ බලතල යටතේ මාස 6ක කාලයක් පාර්ලිමේන්තු පරිශ්‍රයට ඇතුළුවීම සම්බන්ධයෙන් අනතුරු ඇඟවීමට හෝ තහනම් කිරීමට ද බලය ඇති බවත්, යම් වරදක් සිදු කර ඇති බවට ආචාර ධර්ම සහ වරප්‍රසාද පිළිබඳ කාරක සභාව තීරණය කළහොත් ඒ සඳහා යොමු කළ හැකි බවත් ඔහු පෙන්වා දුන්නේය. ශ්රේෂ්ඨාධිකරණය. ඒ අනුව වරදකරු වුවහොත් වසර දෙකකට නොවැඩි සිර දඬුවමක් හෝ දඩයක් හෝ එම දඬුවම් දෙකම නියම කළ හැකි බව සභාපතිවරයා වැඩිදුරටත් පෙන්වා දුන්නේය.

තවද, පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී පාඨලී චම්පික රණවකගේ වට්ස්ඇප් ඇමතුම්වල දත්ත නීත්‍යානුකූල අවසරයකින් තොරව ලබා ගැනීමේ වරප්‍රසාද කඩකිරීම සම්බන්ධයෙන් අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුවට එරෙහිව කර ඇති පැමිණිල්ල සම්බන්ධයෙන් ද කාරක සභාවේ අවධානය යොමු විය.

පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරයා අමාත්‍යවරයෙකුව සිටියදී එම අමාත්‍යාංශයේ සිදුවූ මුල්‍ය අවභාවිතයක් සම්බන්ධයෙන් සිදුකරන විමර්ශනයකට අදාළව අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුව මෙම දත්ත ලබාගෙන ඇති බවද මෙහිදී සඳහන් කෙරුණා.

ඒ අනුව මේ සම්බන්ධයෙන් වැඩිදුර විමර්ශන සඳහා අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුවේ අධ්‍යක්ෂවරයා 2022 ඔක්තෝම්බර් 18 වැනි දින ආචාර ධර්ම සහ වරප්‍රසාද පිළිබඳ කාරක සභාව හමුවට කැදවන ලදී.

මෙම රැස්වීමට රාජ්‍ය අමාත්‍ය අනුරාධ ජයරත්න, පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරුන් සහ කාරක සභිකවරුන් වන තලතා අතුකෝරළ, දිනේෂ් ගුණවර්ධන, වීරසුමන වීරසිංහ, ටිකිරි කේ ජයතිලක යන මහත්ම මහත්මීන් සහ පාර්ලිමේන්තු සහකාර මහලේකම් ඇතුළු පිරිසක් එක්ව සිටියහ.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *