ලංකාවේ වැඩියෙන්ම ගර්භණී වන්නේ මුස්ලිම් කාන්තාවන්..! නවතම අනාවරණය මෙන්න..!

දැනට ශ්‍රී ලංකාවේ ජනගහනය මිලියන 22 කට ආසන්න අගයක් වන අතර සමස්ත ජනගහනයෙන් 51% කට අධික ප්‍රතිශතයක් ලක්ෂ 120 ක් පමණ කාන්තාවන්ය.ශ්‍රී ලංකාවේ වසරකට 360,000 ක් පමණ කාන්තාවන් ගර්භණී භාවයට පත් වන අතර ඉන් බහුතරය ආසන්න වශයෙන් මුස්ලිම් කාන්තාවන් වේ.

ලොව රටවල් 195 ක සාඵල්‍යතා වේග (Fertility rates), මරණ, සංක්‍රමණ සහ ජනගහනයේ ඇති විය හැකි වෙනස්කම් සම්බන්ධයෙන් ‘The Lancet’ සඟරාව නිකුත් කළ වාර්තාවකට අනුව ශ්‍රී ලංකාවේ ජනගහනය වසර 2100 වන විට මිලියන 10.45 දක්වා පහළ යනු ඇතැයි දක්වා තිබේ. 2017 වසරේදී මිලියන 21.60 ක් වූ ශ්‍රී ලංකාවේ ජනගහනය 2031 වසරේදී එහි උපරිමයට, එනම් මිලියන 22.34 කට ළඟා වනු ඇත.

1963 වසරේදී ශ්‍රී ලංකාවේ සාඵල්‍යතා වේගය (එක් කාන්තාවක් බිහි කර ඇති දරුවන් සංඛ්‍යාවේ සාමාන්‍යය) 5.0 කි. 2016 වසර වන විට එම අගය 2.2 කි.2017 වසරේදී ශ්‍රී ලංකාවේ සාඵල්‍යතා වේගය 1.80 ක් වන අතර මේ සියවස අග වන විට එය 1.46 දක්වා පහළ යනු ඇත.

යම් රටක fertility rate (සාඵල්‍යතා වේගය ) දළ වශයෙන් 2.1 ට අඩු නම් ජනගහනය සංඛ්‍යාත්මක වශයෙන් පහළ යාම ආරම්භ වී ඇතිබව පෙන්නුම් කරයි.

සාඵල්‍යතා වේග පහළ යමින් ඇත්තේ ඇයි?

කාන්තාවන් වැඩි වැඩියෙන් අධ්‍යාපනයට සහ රැකියා වෙත යොමු වීම මෙන්ම පහසුවෙන් උපත් පාලන ක්‍රමවේද වෙත පිවිසීමේ හැකියාව නිසා දරුවන් අඩු සංඛ්‍යාවක් බිහි කිරීමට කාන්තාවෝ නැඹුරුවක් දක්වයි.එසේම ඔවුන් විවාහ දිවියට එළබ නොවීමත් බොහෝ රෝගාබාධ හටගැනීමේ ප්‍රවණතාව ඉහළ වැඩි වයස යනතුරු විවාහ දිවියට එළඹ නොවීමත් හේතුවේ.එසේම භෞතික සම්පත් හා වත්කම් ඔස්සේ හඹායන වර්ථමාන කාන්තාවන් දිනකට දික්කසාද 400 ක් පමණ සිදුවේ.

2012 ජන හා නිවාස සංගණන වාර්තාවට අනුව:

2011 වසරේ දී මුස්ලිම් ප්‍රජාව වැඩිම සාඵල්‍යතා වේගය පෙන්නුම් කරයි. එය අනුපාතිකයක් වශයෙන් 3.3 කි.එම වසරේදී සිංහල සහ ශ්‍රී ලංකා දෙමළ යන ජන වර්ග දෙක අඩුම සාඵල්‍යතා අනුපාතික පෙන්නුම් කරයි.

දැනට ව්‍යාප්ත වෙමින් පවතින කොරෝනා වසංගතයේ දී ගර්භණී මවුවරුන් ද සුවිශේෂී කාණ්ඩයක් ලෙස සැළකේ.
ශ්‍රී ලංකා ප්‍රසව හා නාරිවේද වෛද්‍ය විශේෂඥවරුන්ගේ සංගමය විසින් ගැබිණි මවුවරුන්ට මතුවන ගැටලු එසැණින් විසඳා ගැනීම සඳහා ක්ෂණික 0710301225 දුරකතන අංකය හඳුන්වා දී තිබෙන අතර මෙය පැය 24 පුරා ක්‍රියාත්මක මෙම දුරකථන අංකය අමතා විස්තර දැන ගත හැකිය.

වෛද්‍ය එම්. කේ. එම්. ප්‍රසාද්

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *