ජනපති ප්‍රමුඛ ආණ්ඩුවම ෆේල්..! වැඩ නෑ..! කයිවාරු විතරමයි..! රුපියලේ අගය තවත් පහළට..!

ශ්‍රී ලංකා රුපියල වාර්තාගත අවම මට්ටමකට රු. 200.46 ක් වූ අතර එය අප්‍රේල් 8 වනදා එක්සත් ජනපද ඩොලරයට සාපේක්ෂව ඉහළ ගොස් ඇත.

අපේ‍්‍රල් මස මුලදී රුපියලේ මුදල් තියුනු ලෙස අවප්‍රමාණය වීම නිසා විනිමය අනුපාතය සහ ගෙවුම් අර්බුදය පවත්වා ගැනීම සඳහා සහල්, පිටි, සීනි, මත්පැන්, ඇඟලුම් නිෂ්පාදන වාහන සහ අත්‍යවශ්‍ය නොවන භාණ්ඩ වැනි භාණ්ඩ සඳහා ආනයන සීමා පැනවීමට ශ්‍රී ලංකා මුදල් අමාත්‍යංශය සිදු විය .

2020 මැයි 06 වනදා දක්වා කාලය තුළ ශ්‍රී ලංකාවේ රුපියල එක්සත් ජනපද ඩොලරයට සාපේක්ෂව සියයට 3.9 කින් අවප්‍රමාණය වූ බව මහ බැංකු දත්ත පෙන්වා දෙයි.

විදේශ ආයෝජකයින් රජයේ සුරැකුම්පත් වලින් ඉවත්ව යන අතර මහ බැංකුවේ දත්ත වලට අනුව 2020 මැයි 5 න් අවසන් සතිය තුළ විදේශ ආයෝජකයින් රුපියල් මිලියන 949.4 ක් (සියයට 3.93 ක්) වටිනා රජයේ සුරැකුම්පත් විකුණා ඇත.

Covid-19 ගෝලීය වශයෙන් පුපුරා යාම හේතුවෙන් සතියේ ආයෝජකයින්ගේ හැඟීම් හේතුවෙන් මේ වසරේ මාර්තු පළමු සතියේ සිට විදේශිකයන් දළ වශයෙන් රුපියල් බිලියන 60 ක් වටිනා රජයේ සුරැකුම්පත් විකුණා ඇත.විදේශිකයන් සතුව ඇති ටී බිල්පත් සහ ටී බැඳුම්කර රු. මාර්තු පළමු සතිය වන විට බිලියන 83 ක් වූ අතර, මැයි 5 වනදා වන විට දළ වශයෙන් 70% කින් රුපියල් බිලියන 23 ක් දක්වා අඩුවී තිබේ.

මේ වසරේ ජනවාරි පළමුවැනිදා සිට දේශීය බැඳුම්කර වෙළෙඳපොළෙන් සමුච්චිත ගලායාම දැන් ආසන්න වශයෙන් රුපියල් බිලියන 80.792 කි.මේ වසරේ ජනවාරි පළමුවැනිදා වන විට රුපියල් බිලියන 104 ක් වූ විදේශිකයන් සතුව තිබූ ටී-බිල්පත් සහ ටී-බැඳුම්කර මැයි 5 වනදා වන විට 77.7% කින් අඩුවී රුපියල් බිලියන 23.2 ක් වී තිබේ.ශ්‍රී ලංකාවේ දළ නිල සංචිතය මාර්තු මාසයේදී ඩොලර් බිලියන 7.53 සිට ඩොලර් මිලියන 353 කින් ඩොලර් බිලියන 7.18 දක්වා පහත වැටී තිබේ.2019 දෙසැම්බර් 31 වන විට ඩොලර් බිලියන 7.64 ක් වූ දළ නිල සංචිතය මේ වසරේ මේ දක්වා ඩොලර් මිලියන 462.5 කින් අඩු වී තිබේ.2019 දී ශ්‍රී ලංකාවේ වෙළඳ ශේෂය රුපියල් බිලියන 7.9 ක සෘණාත්මක අගයක් ගත් බව මහ බැංකු දත්ත පෙන්වා දෙයි.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *